IĞDIR AB’ DEN GEZİDER’ E – 1. YIL

Genç Zihin Derneği 1 Yaşında!

Iğdır Avrupa Birliği Gençlik Grubu (IEUY) üyeleri;

Onur GÜLTEKİN, Grup Başkanı

Muhammet Ali USLU, Ortaklık Geliştirme ve Teknoloji Sorumlusu

Dudu Türkü EROĞLU, Proje Koordinatörü

Başlangıçta sadece bir grup olarak yola çıkmış 3 kişiden, şu an 35 aktif üye ile çalışmalarına devam eden bir dernek haline geldik.

29 Kasım 2016 tarihinde Iğdır Valiliği’ ne kuruluş bildirimimizi vermemizin ardından, 3 kişiden oluşan Iğdır Avrupa Birliği Gençlik Grubu (IEUY, informal grup), 5 gönüllünün de imzasıyla tüzel kişilik kazanarak Iğdır Avrupa Birliği Gençlik Derneği adını aldı. Tüzel kişiliğe geçişin ciddi görevlerini ve sorumluluklarını yerine getiren ekibimiz ilerleyen süreçte 16 üyeye ulaşarak resmi açıdan gerekli üye sayısına ulaştı. Bütün bu çalışmaların tamamlanmasının ardından devam ettiğimiz çalışmalar ile 1 yıl içinde aşağıdaki faaliyetleri gerçekleştirdik.

  • Logo tasarımı yapıldı
GEZİDER Logosu, tasarlayan: Muhammet Ali USLU, Kurucu Başkan Yardımcısı

Derneğimizin logosunda kullanılan semboller;

 

-Hilal

-Lale

-Eğitim meşalesi

-Avrupa Birliği yıldızları

“Avrupa ile Doğu kültürlerini birbirine eğitim köprüsüyle bağlamak, birbirlerinden haberdar etmek” olarak tanımladığımız logomuz aslında temel amaçlarımızın büyük kısmını anlatmaya yetiyor.

 

 

  • Teknolojik altyapı oluşturuldu

Dernek yapısından önce var olan Iğdır AB Gençlik Grubu’ nun internet sitesini 09.07.2016 tarihinde “igdireuyouth.com” alanadı kayıt ettirerek oluşturduk. Grubun teknoloji sorumlusu Muhammet Ali USLU tarafından oluşturulan bu sayfaya yazılar grup başkanı Onur GÜLTEKİN ve Muhammet Ali tarafından eklendi.

Dernek adına telefon numarası (476 606 0628) tahsis ettik, SMS altyapısı oluşturduk.

CVR sistemi hazırlandı ve şu an gerekli görülmediğinden, gerektiğinde etkinleştirilebilecek şekilde bekletildi.

Web sayfamızda ve teknik altyapımızın her bileşeninde görebileceğiniz, sosyal medyada ise Türkçe paylaşımın hemen ardından paylaşılan İngilizce dil seçeneğini, sadece Iğdır veya Türkiye ile sınırlı kalmayıp tüm il ve ülkelere ülkelere ulaşmayı hedeflediğimizin bir göstergesi olarak tüm ziyaretçilere sunduk. Yeni dönem hedeflerimizden biri olan, herkesi kendi diliyle selamlayan bir altyapı oluşturma çalışmalarımız da devam ediyor.

 

En başından beri üyelerimizin hep aktif bireyler olması nedeniyle teknolojik ortamda veri paylaşımı için Microsoft, Google, Amazon gibi büyük kuruluşların altyapılarını kullandık. Böylece interaktif ortamda çalışma alanları oluşturduk ve proje yazımlarına başladık. Microsoft’ dan aldığımız teknoloji hibesi ile tüm sistemlerimizi interaktif hale getirecek AR-GE çalışmalarına başladık.

Üyelik Ajansı çalışmalarına başladık, böylece üyelerimize Genç Zihin Derneği Özgeçmişi hazırlayabilecek altyapının temellerini atılmış oldu. Bu sayede üyelerimiz dilerse başvuru yaptıkları yerlere bizden onaylı ve doğrulanabilir etkinlik-eğitim özgeçmişi sunabilecek.

Etkinliklerimize katılan üyelerimize anlık olarak yardım edebilme, haberdar edebilme ve haberdar olma adına iletişim çözümleri üzerinde çalıştık ve bunların aktif kullanımına yönelik eğitim belgelerinin yazımına başladık.

 

Sosyal medya hesapları (@gezidertr) açtık ve bunları yönetmesi için bir ekip oluşturduk.

 

Fırsatlardan tüm üyelerimizin haberdar olması için bir ajans sistemi oluşturmaya başladık.

 

Olmazsa olmaz dedik, şeffaflık ilkesi adına internet sitemizde tüm yöneticilerimizi tanıtan Kurumsal Yapı sayfasını oluşturduk;

 

Dernek verilerinin tüm yöneticiler tarafından kontrol edilebilip düzenlenebilmesi açısından dernek yönetim yazılımı satın aldık.

 

  • Ulusal ve uluslararası alanda projeler yazdık.

Iğdır ve çevresindeki STK’ leri geliştirmek, aralarındaki iş birliğini kuvvetlendirmek amacıyla yazdığımız projeyle yerel kaynaklara başvuru yaptıkTürkiye Avrupa Birliği Bakanlığı.

Türkiye Özellikle Bulgaristan, Romanya ve Macaristan’ daki ortaklarımızla bu sene 5 proje yazımına başladık. Genel olarak gençlik kampları ve girişimcilik üzerine olacak bu projelerin 2018 yılında Türkiye’ de gerçekleştirilmesi kararını aldık.

BulgaristanBağımlılık, iş hayatı, gençlerin istihdamı üzerine uluslararası kapsamda 4 proje yazımını tamamlayıp başvurularını yaptık.

Üyelerimize proje yazım eğitimleri düzenleyerek ve bunlara katılmasını planlayarak hayallerini Romanyagerçekleştirmeleri konusunda çalışmalara başladıTürkiye Ulusal Ajansık.

Projeler alanında tecrübeli üyemiz Naciye PARLAR’ ın fikirleri ile özellikle Iğdır’ da gerçekleştirmeyi planladığımız 4 özgün projenin AR-GE çalışmalarına başladık.

Macaristan

Kurucu üyelerimizden Nusret YILMAZ’ ın Iğdır’ da kültürel mekanlar açma fikri üzerine araştırmalara ve proje yazım çalışmalarına başladık.

 

Iğdır Valiliği

  • Ulusal ve uluslararası etkinliklere katılımcı gönderdik.

Erasmus+ kapsamında;

Yalova’ da gerçekleştirilen gençlik değişimine 1 katılımcı,

Wisla’ da Polonya(Polonya) gerçekleştirilen gençlik değişimine 6 katılımcı,

Dublin’ de (İrlanda) gerçekleştirilen gençlik değişimine 8 katılımcı,

İrlanda

Kassel’ de (Almanya) gerçekleştirilen gençlik değişimine 7 katılımcı,

 

Trofaiach’ da (Avusturya) gerçekleştirilen iki gençlik değişimine toplam 10 katılımcı  gönderdik.

 STGM ve Ulusal Ajans tarafından Ankara ve Antalya’ da gerçekleştirilen eğitimlere katılımcı gönderdik.

KAISİAD tarafından gerçekleştirilen toplantılara yönetim temsilcimiz ile katıldık.

AvusturyaGerçekleştirilen etkinliklerde toplam 35 kişi ile yer aldık.

Aktif üye sayımızı 35′ e çıkardık, yeni etkinlik alanlarının çalışmalarına başladık

 

 

  • Mevzuat ve yönetimimizde düzenlemeler yaptık.

Kimseye ayrıcalık tanımayıp görevini yerine getirmeyen üyelerimizi görevlerinden aldık, bu kapsamda yönetim ve denetim kurullarımızda düzenlemeler yaptık.

Derneğin iç denetimine önem vererek Cihan AKSOY, Muhammed TENLİK ve Samet Cemre BAYRAM adlı üyelerimizin denetiminde çalışmalar yürüttük, kendilerinin denetim raporları ile eksiklerimizi görüp gidermeye çalıştık.

Mevzuatların düzenlenmesinde başta Tuncer DAĞ gibi bir dernek uzmanının gönüllü desteğini aldık, kendisine teşekkürlerimizi sunarız.

Üyelerin seçilmesinde kullandığımız üyelik formunu detaylandırıp, kişilik özelliklerine yönelik sorular getirdik. Formu daha da geliştirmek için diğer kurumlardan örnekler toplamaya başladık.

Amaçlarımızla örtüşmediğini fark ettiğimiz dernek adımızı (Iğdır Avrupa Birliği Gençlik Derneği, IEUY), başkan yardımcımız Dudu Türkü EROĞLU’ nun görüşleri üzerine değiştirme kararı aldık. Bunun yerine içinde herhangi bir il ya da bizden başka bir kurumun adını kullanmayan, bizleri en iyi şekilde tanımladığına inandığımız başkan yardımcımız Muhammet Ali USLU’ nun tavsiyesi olan Genç Zihin Derneği (GEZİDER) adı ile yolumuza devam ettik.

1 yıl içinde 3 Genel Kurul toplantısı, Türkü Eroğlu ve Muhammet Ali USLU’ nun çalışmalarıyla 1 tüzük yenilemesi, 1 isim değişikliği gerçekleştirerek en iyi yapıyı oluşturmaya çalıştık.

Maliye işlerini ve derneğin her türlü kırtasiye ihtiyaçlarını temin eden yönetim kurulu saymanımız Fatma TURAN GÜLTEKİN’ e teşekkür ederiz.

Desteğini esirgemedikleri ve danıştığımız her konuda özenle yardımcı olan Iğdır Valiliği ve Iğdır İl Dernekler Müdürlüğü’ ne teşekkürlerimizi sunarız.

Derneğimiz içinde yönetim kurulu üyelerini özel görev alanlarına yönlendirip “ekip” kavramını yönetmelik ve kararlarla tanımladık. Buna göre, Ortaklık ve Uluslararası İlişkiler Ekibi, Sosyal Medya Ekibi, İnsan Kaynakları Ekibi gibi “ekip”ler oluşturduk.

Yeni dönemimizde planını yaptığımız işleri adım adım gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Bizden sonrakilere destek, öncekilere örnek olmak dileğiyle, biz mucizelere inanıyoruz!

Bizimle birlikte yeni dönem projelerimizde yer almak, Türkiye’ nin geleceğinde söz almak isterseniz, üyelik başvurusu için tıklayınız.

Genç Zihin Derneği Yönetim Kurulu

İnsan Kaynakları, Teknoloji ve İletişim Sorumlusu Başkan Yardımcısı

Muhammet Ali USLU

Yazar: Muhammet Ali USLU

1997 yılında Iğdır' da doğdum. 2016 yılında Iğdır AB Gençliği grubuna kurucu üye olarak "Ortaklık ve İşbiriği Kurma" göreviyle katıldım. Şu an Uluslararası Proje Geliştirme ve Yürütme Ekibi Liderliği ve Yönetim Kurulu Başkanlığı yapıyorum. Psikoloğum, aynı zamanda web tasarımı ile de ilgileniyorum. Asıl hedefim, insan öğrenmesinin makinelerdeki uygulamalarını araştırmak ve bu alandaki çalışmalarda yer almaktır.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.